Czy jesteś niepełnoetatowym pracownikiem i masz trudności z wyliczeniem swoich nadgodzin? Nic dziwnego, wiele osób zetknęło się z tym problemem. Obliczanie nadgodzin dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy różni się nieco niż w przypadku pełnoetatowców. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak obliczyć nadgodziny niepełnoetatowca.
Czym są godziny nadliczbowe?
Zgodnie z definicją Kodeksu pracy godziny nadliczbowe to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z wybranego systemu i rozkładu czasu pracy.
Standardowa norma czasu pracy obejmuje 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wszystko zależy jednak od konkretnego systemu pracy – np. w systemie równoważnym dobowy wymiar pracy może wynieść nawet 12 godzin i nie stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.
Pracownik nie może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Powinna być ona wykonywana na polecenie pracodawcy.
Zgodnie z Kodeksem pracy liczba nadgodzin nie powinna przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym. Pracodawca może jednak ustalić inny limit godzin nadliczbowych w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy lub w umowie o pracę. Wówczas może on wynieść nawet do 416 godzin rocznie.
Godziny ponadwymiarowe – kiedy występują?
Godziny ponadwymiarowe są charakterystyczne dla osób pracujących na część etatu. Są to po prostu godziny wypracowane ponad wymiar wskazany w umowie o pracę.
Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca
Strony stosunku pracy powinny wskazać w umowie o pracę limit godzin ponadwymiarowych, których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku do wynagrodzenia wynikającego z pracy w godzinach nadliczbowych. Może on zostać określony w przeliczeniu na dobę, tydzień, miesiąc czy okres rozliczeniowy. Pracodawca ma dowolność w tym zakresie.
Jeśli w umowie o pracę nie ma takiego zapisu, wówczas dodatkowe wynagrodzenie będzie przysługiwało po przekroczeniu norm czasu pracy charakterystycznych dla pełnego etatu.
Przykład 1.
Pan Marek pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w wymiarze 1/2 etatu. Jego czas pracy obejmuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 12:00. Zgodnie z treścią jego umowy po przekroczeniu 6 godzin pracy w ciągu doby przysługuje mu dodatek za godziny nadliczbowe.
W poniedziałek Pan Marek przepracował całe 8 godzin w ciągu dnia. Zatem na pierwsze 6 godzin pracy otrzyma normalnego wynagrodzenie, a za 7 i 8 otrzyma, oprócz normalnego wynagrodzenia, także dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Przykład 2.
Pani Ania, podobnie jak Pan Marek, pracuje na pół etatu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 12:00 w podstawowym systemie czasu pracy. Umowa nie zawiera jednak zapisu o dodatku za godziny przepracowane ponad wymiar czasu pracy pracownika.
W poniedziałek Pani Ania również przepracowała 8 godzin w ciągu dnia. W tej sytuacji nie otrzyma jednak dodatku do wynagrodzenia.
Dodatek za nadgodziny niepełnoetatowca
Na wysokość dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny nie wpływa wymiar etatu. Oznacza to, że zarówno dla pracowników pełnoetatowych, jak i tych zatrudnionych na niepełny etat, wysokość dodatku wynosi tyle samo.
Dodatek za godziny nadliczbowe – kiedy wynosi 100%?
Za każdą godzinę pracy przepracowaną w nadgodzinach pracownik może uzyskać dodatek w wysokości 100% godzinowej stawki wynagrodzenia, jeśli praca przypadała:
- w nocy,
- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Dodatek za godziny nadliczbowe – kiedy wynosi 50%?
Za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymieniony przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.
Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny.