Stanowisko kierownicze – definicja

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Kodeks pracy jasno określa, kim jest osoba na stanowisku kierowniczym. Przez lata do polskiego systemu pracy weszły nazwy zapożyczone z języka angielskiego, ściśle określające zadania osób na danych stanowiskach. Dowiedz się, jakie są zadania oraz obowiązki kierowników.

Dyrektor finansowy przegląda informacje na telefonie

Kim jest osoba na stanowisku kierowniczym?

Osoba na stanowisku kierowniczym zajmuje się pracą umysłową dotyczącą zarządzania zakładem pracy. Na podstawie art. 16a ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1949 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 1 lipca 1958 r. o zmianie ustawy o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. Nr 44, poz. 219) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza, że osobą na stanowisku kierowniczym jest:

  • dyrektor zakładu pracy i jego zastępca,
  • naczelny inżynier i jego stali zastępcy,
  • główny księgowy i jego stali zastępcy,
  • kierownik wydziału, oddziału, sekcji oraz równorzędnych komórek organizacyjnych, jego stali zastępcy i kierownicy zmianowi,
  • kierownik określonego zespołu pracowników oraz jego stali zastępcy.

Stanowiska kierownicze zwykle są nazywane skrótami od angielskich zwrotów. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jest to coraz częściej praktykowane rozwiązanie. Najczęściej można je spotkać w korporacjach, a z tych najczęściej używanych skrótów można wyodrębnić:

  • CEO (Chief Executive Officer) – dyrektor generalny,
  • CIO (Chief Information Officer) – dyrektor działu IT,
  • CFO (Chief Financial Officer) – dyrektor finansowy,
  • CSO (Chief Security Officer) – dyrektor ochrony bezpieczeństwa,
  • COO (Chief Operating Officer) – dyrektor operacyjny,
  • CTO (Chief Technology Officer) – dyrektor działu technologii,
  • CMO (Chief Marketing Officer) – dyrektor marketingu.

Godziny nadliczbowe

Osoba na stanowisku kierowniczym może pracować w nadgodzinach. Według Kodeksu pracy, jeśli jest to wymagane, mogą pozostać w zakładzie pracy w godzinach nadliczbowych. Ponadto ich odpoczynek dobowy i tygodniowy może zostać skrócony.

Według art. 151⁴ pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu kadry kierowniczej i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych mogą wykonywać pracę nadliczbową bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Nie mają też prawa do dodatku z tytułu pracy w nadgodzinach, chyba że praca przypada w niedzielę i/lub święto. Wtedy, jeśli nie dostali dnia wolnego z tego tytułu, mają prawo do dodatku i wynagrodzenia.

Mężczyzna w garniturze uśmiecha się przed komputerem.

Obowiązki osoby na stanowisku kierowniczym

Obowiązki osób na stanowiskach kierowniczych różnią się w zależności od tego, o jakiej pozycji mowa. Zwykle jednak jest to zarządzanie innymi pracownikami, odpowiedzialność za kluczowe dla działań firmy sytuacje oraz podejmowanie decyzji związanych z dalszym funkcjonowaniem miejsca pracy.

Przykładem osoby na stanowisku kierowniczym może być główny księgowy. Zakres obowiązków jest wyjątkowo rozbudowany i od tej osoby zależy wiele kluczowych aspektów prowadzenia biznesu. Główna księgowa m.in. wysyła sprawozdania finansowe, prowadzi ewidencję księgową czy kontaktuje się z takimi instytucjami jak ZUS, GUS, NBP i US. Przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą mającą zająć to stanowisko, przeprowadza się szczegółową rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat powinien wykazać swoje co najmniej kilkuletnie doświadczenie na podobnym stanowisku oraz dokumenty potwierdzające ukończenie odpowiednich kursów lub etapów edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Więcej wpisów:

Notatnik z listą zadań
Kompendium Wiedzy

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny – co musisz wiedzieć?

Zadaniowy system pracy jest bardzo korzystny dla pracowników, którzy nie mogą pozwolić sobie na pracę w miejscu pracy w określonych godzinach. Pozwala on bowiem na elastyczne

5 osób siedzi przy laptopach po ciemku, za oknem noc.
Kompendium Wiedzy

Równoważny system czasu pracy a nadgodziny

Oprócz podstawowego systemu czasu pracy pracodawcy mają jeszcze kilka innych opcji, które mogą wprowadzić  w swoim zakładzie pracy. Jednym z najbardziej elastycznych jest równoważny system

Potrzebujesz gotowego narzędzia, które wyliczy nadgodziny za Ciebie?

Sprawdź najlepszy system na rynku!