Czy można odmówić pracy po godzinach?

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę ma określoną liczbę godzin do przepracowania – czyli tak zwaną normę dobową i średniotygodniową – regulowaną przez Kodeks pracy. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest pozostanie w miejscu zatrudnienia także po godzinach. Wtedy mamy do czynienia z nadgodzinami, które w świetle prawa są obowiązkiem każdego zatrudnionego. Czy może on jednak odmówić pracodawcy pracy po godzinach? 

Normy czasu pracy a nadgodziny

Zgodnie z artykułem 129 §1 Kodeksu pracy, czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę (norma dobowa) oraz 40 godzin tygodniowo (norma średniotygodniowa) przy założeniu, że przeciętny tydzień pracy ma 5 dni. Jeżeli obowiązujące normy zostaną przekroczone – czyli pracownik będzie wykonywał powierzone obowiązki zawodowe dłużej, niż reguluje to jego system czasu pracy – mamy do czynienia z pracą w nadgodzinach. Powyższe reguły nie dotyczą jednak wyłącznie osób zatrudnionych na pełen etat. Odnoszą się one zarówno do sytuacji niepełnoetatowców, jak i pracowników odbywających stosunek pracy w systemie innym niż podstawowy (np. w zrównoważonym systemie pracy). 

Nadgodziny. Co na to Kodeks pracy?

Według artykułu 151 Kodeksu pracy nadgodziny są definiowane jako „praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy”. Ich zastosowanie jest dopuszczalne w dwóch sytuacjach: 

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
  • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Praca w godzinach nadliczbowych może więc mieć miejsce wyłącznie wtedy, kiedy występują ku temu odpowiednie przesłanki spowodowane nagłą sytuacją lub potrzebami przełożonego. W tym miejscu warto podkreślić, że zlecenie pracy w nadgodzinach może dotyczyć zarówno rodzaju pracy określonego w umowie, jak i obowiązków innego rodzaju, które pozostają zgodne z kwalifikacjami podwładnego. 

Dwie osoby dyskutują w kancelarii prawniczej.

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?

Reguły zawarte w Kodeksie pracy (art. 100 § 1) jasno określają, że „pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę”. Oznacza to, że wykonywanie poleceń pracodawcy to jeden z głównych obowiązków każdego pracownika. Automatycznie więc jego zobowiązaniem staje się zostawanie w pracy po godzinach, jeżeli wymaga tego sytuacja lub sam przełożony. W tym wypadku bardzo wielu pracowników zastanawia się, czy pracodawca może zmusić do nadgodzin? 

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: tak, może. Wynika to bowiem z uprawnień, jakie daje przełożonemu Kodeks pracy. Musi on jednak pamiętać, że nie może nadużywać swoich praw. Praca w nadgodzinach nie może stanowić normy w miejscu pracy, a sam przełożony  ma prawo wymagać pozostania po godzinach wyłącznie w szczególnych sytuacjach. 

Nadgodziny a odpoczynek pracownika

Pracodawca, który zleca swoim zatrudnionym pracę po godzinach, jest zobligowany do przestrzegania przerw, jakie przysługują im z tytułu umowy o pracę. Każdy pracownik ma prawo do nieprzerwanego odpoczynku, który powinien trwać 11 godzin na dobę oraz 35 godzin raz w tygodniu. Co więcej, tygodniowy czas pracy – włączając w to nadgodziny – nie może przekraczać 48 godzin pracy w trakcie danego okresu rozliczeniowego. W sytuacji, w której normy te miałyby zostać naruszone, pracodawca nie ma prawa zmusić zatrudnionego do pozostania w pracy po godzinach

Kobieta wychodzi z pracy. Rozmawia przez telefon. W jednej ręce trzyma papierowy kubek.

Czy i kiedy można odmówić pracy po godzinach?

Z powyżej przytoczonych artykułów Kodeksu pracy wynika, że nadgodziny to kwestia w pełni zależna od pracodawcy. Czy są jednak sytuacje, kiedy można odmówić pracy po godzinach? Tak, jednak nie odnoszą się one do każdego zatrudnionego, a jedynie do osób znajdujących się pod szczególną ochroną – czyli m.in. kobiet w ciąży, pracowników młodocianych, pracowników niepełnosprawnych czy zatrudnionych, którzy mają pod swoją opieką dzieci do 4. roku życia. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym kwestia tego, kto nie może pracować w nadgodzinach, została szczegółowo omówiona. Ponadto odmówić pracy po godzinach mogą osoby, których obowiązki zawodowe wiążą się z koniecznością wykonywania zadań na stanowiskach, gdzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub życia. 

Podstawę do odmowy może stanowić również naruszenie zasad współżycia społecznego. W tym miejscu warto wspomnieć o sytuacjach mniej formalnych, kiedy to praca w nadgodzinach poprzedzona jest pytaniem przełożonego, czy dany pracownik byłby zainteresowany wykonywaniem obowiązków zawodowych po godzinach. W dużej mierze kwestia ta zależy od relacji, jakie przełożony wypracował z zatrudnionymi. Na podobnej zasadzie działa również odmowa. Niekiedy, jak choćby w przypadku niespodziewanej sytuacji rodzinnej czy niemożności podjęcia pracy w godzinach nadliczbowych w konkretnym dniu,  wystarczy bezpośrednia rozmowa z przełożonym. 

Konsekwencje odmowy pracy w nadgodzinach

Co do zasady, pracownikowi nieobjętemu szczególną ochroną, nie przysługuje więc prawo do odmowy pracy w nadgodzinach. Sprzeciwienie się woli przełożonego może zostać odebrane jako naruszenie obowiązków pracowniczych, które nakłada na zatrudnionego Kodeks pracy. W takiej sytuacji działanie to może stać się podstawą do wyciągnięcia konsekwencji wobec pracownika. Mogą przyjąć one formę kary porządkowej, jak również wiązać się rozwiązaniem zawartej umowy bez wypowiedzenia, z dodatkowym orzeczeniem o winie podwładnego. 

Załamany mężczyzna siedzi na podłodze. Obok leży pudło z rzeczami z pracy.

Wynagrodzenie za nadgodziny w pracy

Nadgodziny w pracy to dla wielu pracowników szansa na podwyższenie miesięcznej pensji. Za każdą godzinę przysługuje bowiem dodatkowe wynagrodzenie. Jak je obliczyć? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat zasad wyliczania nadgodzin w pracy! Rekompensata za pracę w nadgodzinach może przyjąć również formę czasu wolnego. W takiej sytuacji warto odpowiednio zadbać o grafik pracowników. Zadanie to ułatwi narzędzie Kadromierz – niekwestionowany sprzymierzeniec każdego pracodawcy i zatrudnionego! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Więcej wpisów:

Kompendium Wiedzy

Nadgodziny w służbie zdrowia – jak liczyć?

Lekarze, pielęgniarki oraz inni pracownicy służby zdrowia często spotykają się z sytuacjami, w których ich praca przekracza standardowe normy, zarówno z powodu nagłych przypadków, jak

kierowca wysiada z samochodu dostawczego
Kompendium Wiedzy

Ryczałt za nadgodziny

W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę poza siedzibą firmy, gdzie pracodawca nie ma możliwości codziennej kontroli czasu pracy swoich pracowników, bardzo trudno jest prowadzić prawidłowo

Potrzebujesz gotowego narzędzia, które wyliczy nadgodziny za Ciebie?

Sprawdź najlepszy system na rynku!