Nadgodziny kierownika – najważniejsze informacje

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Kwestia nadgodzin dotyczy nie tylko pracowników szeregowych, ale również osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku kierowników Kodeks pracy przewiduje inne zasady pracy w godzinach nadliczbowych. Sprawdź, czy kierownik może mieć nadgodziny oraz co warto wiedzieć na ich temat.

Nadgodziny kierownika

Nadgodziny kierownika – Kodeks pracy

Zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych mogą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy. Decydujące znaczenie ma tutaj charakter pracy oraz specyfika stanowiska, które może wymagać działania w sytuacjach nadzwyczajnych. Praca nadliczbowa kierownika często wynika z konieczności wykonywania zadań w imieniu pracodawcy i zarządzania zakładem pracy poza normalnymi godzinami pracy.

Celem kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych powinno być jednak organizowanie swojego czasu pracy, jak i czasu pracy załogi w taki sposób, aby codzienne zadania były możliwe do wykonania w normalnym czasie pracy.

Odbiór nadgodzin przez kierownika

Osoby zajmujące stanowiska kierownicze nie mają prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Wyjątkiem od tej reguły są nadgodziny kadry zarządzającej przypadające na niedzielę bądź święto. W przypadku wystąpienia okoliczności wymuszającej konieczność wykonywania pracy w te dni pracownikom na stanowiskach kierowniczych przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, który może być również zastąpiony udzieleniem czasu wolnego.

Sprawdź, co warto wiedzieć o odbiorze nadgodzin.

Dodatek za nadgodziny – ile wynosi?

Dodatek za nadgodziny kierownika odpowiada wysokości 100% wynagrodzenia w przypadku pracy przypadającej:

  • w nocy,
  • w niedzielę i święta niebędące dla pracownika obejmującego kierownicze stanowisko dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święta.

W pozostałych przypadkach przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 50% stawki godzinowej za każdą godzinę nadgodzin.

Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny.

Dodatek za nadgodziny dla kadry zarządzającej – kiedy przysługuje?

Nadgodziny kierownika mogą być płatne nie tylko w przypadku pracy w niedzielę czy święta, ale także w sytuacji, gdy pracownik wykaże, że praca poza normalnymi godzinami pracy była systematyczna, a jej przyczyną była wadliwa organizacja pracy przez pracodawcę. W takim przypadku ciężar wykazania wadliwej organizacji pracy przez pracodawcę, która doprowadziła kadrę kierowniczą do pracy w godzinach nadliczbowych, spoczywa na kierowniku. Może to być np. udowodnienie, że pracodawca nałożył na niego zbyt wiele obowiązków, a ich realizacja nie jest możliwa w odpowiednim wymiarze czasu pracy. Co ważne, aby wadliwa organizacja pracy mogła być uznana za przesłankę uprawniającą do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w czasie ponadnormatywnym, nie może ona wynikać z winy kierownika. Menadżer, który sam doprowadził do złego rozplanowania swojego czasu pracy, nie ma prawa do dodatku.

Wolne za nadgodziny dla kierownika

Zasada kompensaty wolnym czasem za pracę w godzinach nadliczbowych jest aplikowana również do kadry zarządzającej, w tym kierowników. Takie rozwiązanie jest często preferowane przez osoby na stanowiskach kierowniczych, które cenią sobie możliwość elastycznego dysponowania swoim czasem pracy. W sytuacji, gdy nadgodziny kierownika przypadają w niedzielę bądź święto, może on, zamiast dodatkowego wynagrodzenia, otrzymać dzień wolny za każdy dzień nadgodzin tego typu.

Kto należy do kadry zarządzającej?

Kadra zarządzająca w organizacji to nie tylko osoby jednoosobowo kierujące zakładem pracy i ich zastępcy, ale również członkowie kolegialnych organów zarządzających oraz główni księgowi. Do tej grupy zaliczają się także kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych, czyli osoby stojące na czele jednostek odrębnych w ramach struktury organizacyjnej firmy, które odpowiedzialne są za kierowanie zespołem pracowników. Ważnym aspektem jest, że samo określenie stanowiska jako kierowniczego, nawet w umowie o pracę, nie jest wystarczające do uznania osoby za część kadry zarządzającej. Kluczowe jest faktyczne wykonywanie czynności nadzorczych i kierowniczych w wyodrębnionej jednostce organizacyjnej. Osoby, które formalnie mają tytuł kierowniczy, ale nie wykonują rzeczywistych czynności kierowniczych, są traktowane pod względem prawa pracy tak samo jak inni pracownicy, także w zakresie prawa do wynagrodzenia za pracę nadliczbową.

Kadromierz – efektywne narzędzie dla kierowników

Kluczem do sukcesu w każdej organizacji jest efektywne zarządzanie czasem pracy. Aplikacja Kadromierz jest tutaj nieocenionym narzędziem, umożliwiającym nie tylko intuicyjne planowanie grafików pracy online, ale także dokładną ewidencję oraz rejestrację czasu pracy. Dzięki temu kierownicy mogą skupić się na realizacji strategicznych celów firmy, mając pewność, że wszystkie procesy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi są odpowiednio monitorowane i optymalizowane. Kadromierz eliminuje tradycyjne, czasochłonne metody administrowania obecnością pracowników, wprowadzając nowoczesne, cyfrowe rozwiązania, które wspierają efektywność i przyczyniają się do lepszego zarządzania czasem pracy na wszystkich szczeblach organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Więcej wpisów:

Notatnik z listą zadań
Kompendium Wiedzy

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny – co musisz wiedzieć?

Zadaniowy system pracy jest bardzo korzystny dla pracowników, którzy nie mogą pozwolić sobie na pracę w miejscu pracy w określonych godzinach. Pozwala on bowiem na elastyczne

5 osób siedzi przy laptopach po ciemku, za oknem noc.
Kompendium Wiedzy

Równoważny system czasu pracy a nadgodziny

Oprócz podstawowego systemu czasu pracy pracodawcy mają jeszcze kilka innych opcji, które mogą wprowadzić  w swoim zakładzie pracy. Jednym z najbardziej elastycznych jest równoważny system

Potrzebujesz gotowego narzędzia, które wyliczy nadgodziny za Ciebie?

Sprawdź najlepszy system na rynku!